magazín
4.6 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůPro MužeJsme v bodě jako před krizí v roce 2008? NBS varuje před...

Jsme v bodě jako před krizí v roce 2008? NBS varuje před pádem cen bydlení

Čeká nás pád jako před finanční krizí v roce 2008? Ekonomové Národní banky Slovenska (NBS) vydali ve středu varování.

Svým analytickým jazykem upozornili, že „kompozitní index cen bydlení se dostal do pásma vysokého rizika a hrozí korekce“. Přeloženo do lidské řeči: ceny domů a bytů rostou tak rychlým tempem, že to naznačuje bublinu na trhu s bydlením a jejího splasknutí.

\“Naposledy se takovým tempem ceny domů a bytů zvyšovaly v letech 2006 až 2008. Růst cen nemovitostí na Slovensku patří k nejvyšším v Evropě,\“ konstatují analytici z centrální banky. Jedná se opravdu o bublinu ao kolik se ceny mohou propadnout? „Slovenský trh nemovitostí byl nadhodnocen oproti fundamentům již v polovině loňského roku, podle odhadů Evropské centrální banky o 20 procent.

Od té doby se ceny pohnuly ještě výše,“ hodnotí vývoj hlavní ekonom VÚB Zdenko Štefanides. Současná nejistota i na pozadí války na Ukrajině umožňuje jen stěží předpovědět, jakým směrem půjde cena domů a bytů.

Ceny nemovitostí se výrazně nafukují už v posledních dvou letech, kdy se zdražování postupně přibližovalo k hranici dvacet procent ročně, říká odborník na finance Marián Búlik ze společnosti Allfinanz Slovensko. \“Dá se jednoznačně říci, že na Slovensku existuje zejména v segmentu bytů cenová bublina,\“ tvrdí. Je však otázka, kdy a do jaké míry očekávat její prasknutí. Proti jejímu prasknutí říká, že hypotéky jsou stále levné, bytů je málo a zájem stále velký.

„Dokud však budou Slováci nadále nakupovat zejména byty současným tempem, není důvod ani k zastavení jejich zdražování, natož k poklesu. Tato situace by se mohla změnit například zásahem NBS, která by podobně jako několikrát v minulosti opět zpřísnila kritéria pro poskytování úvěrů na bydlení,“ dodává Búlik.

Vysoké ceny nafukují stále levné hypotéky a slušné růsty platů v posledních letech. I proto se za posledních pět let Slovákům dobře zadlužovalo. V tomto ukazateli jsme v eurozóně rekordéři. Navíc výrazně narostly ceny stavebních materiálů, což zase prodražilo novostavby. Současná situace přispěla k tomu, že dostupnost bydlení se zhoršuje a bude se dále zhoršovat. Už dnes to cítit zejména v Prešovském, Bratislavském a Žilinském kraji.

Úvěrový analytik České spořitelny Matej Bašták očekává spíše zpomalení růstu než velký propad. „Bude to záviset na budoucím vývoji, ale prozatím nepředpokládáme, že současné tempo růstu cen nemovitostí je udržitelné ak určitému zpomalení musí dojít,“ říká Bašták.

To, zda se jedná o bublinu, se dozvíme až při pohledu do zpětného zrcátka, když praskne, míní ekonom J&T banky Stanislav Pánis. Proto se přiklání k názoru, že pokles cen, speciálně v exponovaných lokalitách velkých měst v čele s Bratislavou, je v blízké budoucnosti málo pravděpodobný. „Staví se totiž málo a pomalu, nabídka je nízká a to se ještě dlouho nezmění při komplikovanosti legislativy a vysoké byrokracii, přičemž poptávka zůstává vysoká a příliš ji pravděpodobně neovlivní ani malý růst sazeb, který bude v zásadě kompenzován i růstem platů,“ dodává Pánis .

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články