magazín
4.6 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůRady a NávodyZávislost na ruském plynu lze snížit i přes úspory v budovách

Závislost na ruském plynu lze snížit i přes úspory v budovách

Pokud by obnova budov generovala snížení konečné energetické spotřeby jako v letech 2005 až 2020, v roce 2035 by spotřeba plynných paliv dodatečně klesla o 26 procent a tepla o 54 % oproti roku 2020.

Závislost na ruském plynu lze zásadně snížit i přes úspory v budovách. Pokud by obnova budov generovala stejné snížení konečné energetické spotřeby jako v letech 2005 až 2020, znamenalo by to v roce 2035 dodatečné snížení spotřeby plynných paliv o 26 procent a tepla až o 54 % oproti úrovni roku 2020. Jelikož v roce 2020 byla stále více než polovina budov neobnovená a poptávka po obnově i pod vlivem rostoucích cen energií roste, lze očekávat, že takový scénář je reálný. Informovala o tom v pondělí platforma Budovy pro budoucnost.

„Z hlediska maximalizace úspor energie v budovách v letošním roce by vláda měla co nejdříve přistoupit ke dvěma krokům. Za prvé, spustit plánované programy podpory obnovy budov například z Plánu obnovy. Za druhé, zvážit podporu tzv. . rychlých opatření,“ uvedl předseda Správní rady BPB Peter Robl. Jedná se podle něj o dílčí řešení, která přinášejí 5 až 20 % úspory energie, ale jejich realizace zabírá pouze několik dní a proto je lze během roku provést na relativně velkém počtu budov.

„Zaměřit by se měly na zateplení střechy a podkroví, výměnu oken, instalaci termostatických ventilů, vyregulování otopné soustavy, instalaci tepelných čerpadel u novostaveb a dobře zateplených obnovovaných budov a využití zařízení pro měření a regulaci například ve formě časových spínačů ve veřejných budovách,“ Dělal. Jak dodal, tato opatření mají potenciál přispět ke snížení spotřeby zemního plynu a zároveň částečně ochránit domácnosti a instituce před nárůstem cen energie již před příští topnou sezónou.

Podle údajů z Enviroportálu ministerstva životního prostředí mají budovy největší podíl na spotřebě plynných paliv (57 procent v roce 2020) a na spotřebě tepla (89 procent v roce 2020). V obou případech je zdrojem energie zejména zemní plyn. V letech 2005 až 2020 klesla spotřeba plynných paliv a tepla nejrychleji ze všech sektorů právě v budovách. Během těchto let se snížila zejména pro obnovu budov konečná spotřeba plynných paliv na Slovensku o téměř pětinu a spotřeba tepla o více než třetinu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články