magazín
3.9 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůAuto MotoMercedes-Benz GLC: Nová generace se již přehání v 'maskáčích'

Mercedes-Benz GLC: Nová generace se již přehání v ‚maskáčích‘

Mercedes-Benz finišuje s testy nové generace SUV GLC. Přijde až se třemi plug-in hybridy, ale na naftu nezanevře. Základem bude nové „céčko“.

Předsériové prototypy nového SUV GLC se už…Foto: Mercedes-Benz
Předsériové prototypy nového SUV GLC se již přehánějí na testovacích jízdách v mrazivých podmínkách Švédska.
Bylo jen otázkou času, kdy se po premiéře nové třídy C objeví i SUV GLC. Nebude to trvat dlouho. Automobilka ze Stuttgartu ho už usilovně testuje. Navíc se nezapomněla pochlubit snímky předsériových prototypů v ochranné kamufláži. Nové GLC, postavené na platformě MRA II, tak jako aktuální třída C, má být účinnou zbraní na nedávno modernizované BMW X3, které GLC loni porazilo v prodejích. Zatímco bavorský zástupce si našel v Evropě v roce 2021 až 83 437 zákazníků, ten ze Stuttgartu „jen“ 74 309, což pro něj znamenalo velký pád z 99 049 kusů o rok dříve.

Příbuznost s céčkem však znamená, že i jeho větší sourozenec do terénu se bude muset definitivně rozloučit se šestiválci, které konkurent z Mnichova stále má. Vystačit si musí se čtyřválci. O výkon bychom se ale bát neměli, jelikož menší počet válců dožene GLC rozsáhlou elektrifikací. Kromě 48 V mild-hybridu se 17 kW startér-generátorem se totiž představí hned ve třech plug-in hybridních verzích. Dobrou zprávou je, že iv dieselové. Jejich základem bude přeplňovaný benzínový motor o objemu dvou litrů a elektromotor o výkonu 100 kW. Různé naladění umožní různé výkonové úrovně.

Tak jako nová třída C přijde i GLC o šestiválce….Foto: Mercedes-Benz
Tak jako nová třída C přijde i GLC o šestiválce. To, co ztratí na výkonu, však dožene elektrifikací.
Zatím víme jen tolik, že benzinový mild-hybrid by měl mít výkon 190 kW a točivý moment 400 Nm. Výkonem 195 kW a točivým momentem 550 Nm nebude rozhodně zaostávat ani diesel. Výhodou zástrčkových hybridů bude fakt, že vysoká kapacita akumulátorů, pravděpodobně 24,5 kWh, jim umožní dojezd více než 100 km. To ostatně známe již ze třídy GLE či třídy E. Předpokládáme, že plug-in hybridy budou podporovat nabíjení výkonem 55 kW, což znamená rychlé doplnění energie i na delších cestách a větší podíl elektrických jízd. Samozřejmostí bude 9-stupňový automat a pohon obou náprav 4Matic.

Test: Excentrický Mercedes-Benz EQA zaujal prostorem i spotřebou
Zda dostane GLC i pneumatické odpružení jasné není, ale třída C o tuto vymoženost přišla. Zůstaly jí jen adaptivní tlumiče. Zato lze očekávat řízení zadních kol v úhlu 2,5 stupně, které zmenší poloměr otáčení. Ze třídy C má pocházet také nový infotainment MBUX s dvojicí displejů o úhlopříčce 11,9 a 12,3 palce. Na novinku už čekat dlouho nebudeme, do prodeje by se měla dostat na podzim. Čistě elektrická verze se neočekává, ostatně Mercedes-Benz je již v této kategorii zastoupen elektrickým EQC, což byl jeho první elektromobil nové generace.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články