magazín
2.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
časopis
DomůPro MužeJe Nizozemsko bašta elektromobilů? Podle průzkumu je chce minimum lidí

Je Nizozemsko bašta elektromobilů? Podle průzkumu je chce minimum lidí

Mezi státy, které táhnou trh s elektromobily vzhůru, patří také Nizozemsko. Podle průzkumu společnosti Panel Inzicht však lidé jejich nákup v budoucnu neplánují. Zdá se, že dotace již vyčerpaly svůj potenciál.

V Nizozemsku jsou auta poháněná spalovacími motory zatížena vyššími daněmi a litr benzínu tam v průměru stojí přibližně 2,30 eura.
V současnosti platí, že ve státech, kde může zákazník získat dotaci na nákup elektrického auta nebo různé daňové úlevy a výhody, roste počet prodaných i registrovaných elektromobilů. Řeč je hlavně o Norsku, o Nizozemsku ao Německu. Na druhé straně ve státech, kde neexistují žádné dotace, úlevy nebo zvýhodnění, je zájem o elektrická auta nízký, což je i případ Slovenska.

Jenže elektromobilitu nelze dotovat věčně a v konečném důsledku dotace stejně pocházejí ze státních rozpočtů. Zjednodušeně řečeno, všichni se skládají na příspěvek pro několik. Nesmíme ale zapomínat, že přechod k ekologičtějším způsobům přepravy je žádoucí. Elektrická auta však zatím nedokážou plnohodnotně nahradit auta se spalovacími motory a ta, co by to dokázala, jsou neúměrně drahá.

Firma Zonneplan se jako dodavatel solárních panelů rozhodla prozkoumat, jak se Nizozemci staví k elektrické mobilitě. Ve spolupráci se společností Panel Inzicht oslovili 2000 respondentů s otázkou, jaký pohon by mělo mít auto, které si plánují nejblíže koupit. Na základě výše zmíněné souvztažnosti by se dalo očekávat, že na dotace štědré Nizozemsko motivuje domácí motoristy k přechodu k elektromobilům. Průzkum však ukázal pravý opak.

Elektromobil si jako své následující auto plánuje koupit jen 9,2 % dotázaných. Zájem o dobíjecí hybrid má 4,8 % respondentů ao klasický hybrid jen 6,7 %. Jednoznačně největší část vzorku se přiklonila k benzinovému pohonu, a to až 52 %. Dieselové auto plánuje 5,8 % dotázaných a plynové jen 0,7 %. Zbývajících 20,7 % zatím neumělo konkretizovat svoji příští volbu, ale elektromobilu se chce vyhnout.

Dotace elektromobily zdražují! Potvrzuje to vývoj v Británii
Jde o překvapivý výsledek, protože v Nizozemsku jsou auta poháněná spalovacími motory zatížena vyššími daněmi a litr benzínu tam v průměru stojí přibližně 2,30 eura. Zdá se, že tamní motoristé jsou ochotni platit více, aby neztratili výhody tradičních automobilů. Možná jde jen o lokální fenomén, ale existuje také možnost, že dotace již vyčerpaly svůj motivační potenciál a elektromobily budou muset přesvědčit zákazníky hlavně svými schopnostmi a nejen dotovanou cenou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články