magazín
4.6 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůRady a NávodyNapijme se bez obalu! Novou březnovou výzvu spouští SAŽP

Napijme se bez obalu! Novou březnovou výzvu spouští SAŽP

Slovenští spotřebitelé mají v oblibě pestré druhy nápojů. Nápojové obaly, stejně jako různé pohárky, brčka či míchadla. Ty však mají životnost jen několik minut, dokonce vteřin, a stávají se odpadem. Problémem je stále slabá dostupnost nápojů ve vratných obalech, ale i naše pohodlnost. Tomuto tématu se podrobněji věnuje aktuální březnová výzva ze vzdělávací kampaně Zatoč s odpadem, kterou během probíhajícího školního roku iniciuje Slovenská agentura životního prostředí (SAŽP).

Pít musíme všichni, bez vody člověk přežije jen pár dní. Ale potřebujeme k pití různé jednorázové sklenice, plastové láhve či brčka? Plastová láhev vyrobená z PET (polyethylentereftalát) byla patentována v roce 1973. Vynalezl ji Američan Christopher Wyeth. Od té doby se PET láhve těší velké oblibě, každou minutu se jich na světě prodá asi milion. Problém nápojových obalů spočívá v jejich krátké životnosti. Doslova za pár vteřin či minut se stávají odpadem, přičemž doba jejich rozkladu je až 500 let, říká SAŽP.

Na Slovensku se ročně prodá asi miliarda PET lahví. Od 1. ledna toho roku, je u nás spuštěn systém zálohování PET lahví a plechovek. Což by mělo výrazně snížit množství volně pohozených plastových nápojových obalů v přírodě. Je to způsob, jak dosáhnout vyšší míry jejich vytřídění. Tak jako v případě ostatních obalů, iu těch nápojových platí, že recyklace není ideálním a jediným řešením. Tím nejdůležitějším, jak tvrdí SAŽP, je předcházet jejich vzniku ao důsledcích uvažovat již před samotnou koupí nápoje.

Tašky na prázdné láhve
Dalším významným milníkem podle SAŽP pro Slovensko je i vydání směrnice EU. 2019/904, jejímž cílem je předcházet vlivu určitých plastových výrobků na životní prostředí. V praxi směrnice od roku 2021 zakazuje prodej vybraných jednorázových plastových výrobků: tyčinek do uší, talířů, příborů, slamek, hůlek určených k připevnění a podpírání balonů, míchadel na nápoje a obalů vyrobených z expandovaného polystyrenu, jako jsou sklenice na nápoje či nádoby na potraviny .

Dlouhodobým problémem, jak uvádí SAŽP, zůstává nízká míra recyklace plastů jako takových. V roce 2018 se v Evropě vyprodukovalo téměř 61,8 milionů plastů, z toho PET tvořilo necelých 8 procent. Recykluje se jen kolem 30 procent plastů, většina stále končí na skládkách a v oceánech, v lepším případě ve spalovnách pro energetické využití. Evropská legislativa zároveň požaduje sběr 90 procent plastových obalů do roku 2029, avšak nemá stanovený cíl na plechovky. Slovenská legislativa stanovuje cíl sběru 90 procent plastových obalů již do roku 2027 a další ambiciózní cíl 90 procent sběru plechovek do roku 2029, informuje o tom SAŽP.

Důležité je proto podle SAŽP přemýšlet a hledat jiné alternativy. V současnosti jsou na Slovenském trhu kvalitní nerezové, skleněné nebo bambusové láhve, sklenice i brčka. Mnohá ​​města dokonce mají automaty na mléko a bezobalové obchody.

SAŽP v březnové výzvě s názvem Napiji se bez obalu nabízí několik rad do běžného života k minimalizaci vzniku tohoto typu odpadu:

Zamyslete se nad tím, jaké nápoje nejčastěji pijete. Identifikujte obaly, ve kterých se nacházejí, a pomůcky, které při tom používáte.
Popřemýšlejte nad bezobalovými alternativami těchto nápojů a při nejbližší příležitosti se je pokuste upřednostnit. Například: mléko zakoupené v mléčném automatu, limonáda načepovaná do sklenice, voda ochucená citrónem a bylinkami, káva s sebou do vlastního termohrnku, odmítnutí plastového brčka v restauraci a další.
V průběhu měsíce si udělejte čárku vždy, když použijete alternativu k těmto nápojovým obalům či pomůckám: PET láhev, skleněná láhev, vícevrstvý obal (tetrapak), hliníková plechovka, brčka, míchadlo na nápoj, plastový pohár, polystyrenový termohrnek.
Na konci měsíce sečtěte čárky.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články