magazín
3.9 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůPro MužePutin podepsal dekret. Od pátku se musí za ruský plyn platit v...

Putin podepsal dekret. Od pátku se musí za ruský plyn platit v rublech

Pokud se platby neprovedou, kontrakty se zastaví.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že podepsal dekret, podle něhož budou muset zahraniční odběratelé od 1. dubna platit za dodávky ruského plynu v rublech. V případě, že se platby nezrealizují, kontrakty budou zastaveny. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

„Pokud budou chtít nakoupit ruský plyn, budou si muset otevřít v ruských bankách účty v rublech. Z těchto účtů se od zítra budou realizovat platby za dodávky plynu,“ uvedl Putin v televizním projevu. „Pokud se platby neprovedou, budeme to považovat za neuhrazení závazků, což s sebou ponese následky. Nám nikdo nic nedodá zadarmo a my také nemíníme dělat charitu. To znamená, že současné kontrakty budou zastaveny,“ dodal.

Dekret, který Putin ve čtvrtek podepsal a zveřejnila jej tisková agentura Ria Novosti, říká, že vybrané banky pro každého kupujícího otevřou dva účty. Jeden účet bude v zahraniční měně a druhý v rublech. Kupující zaplatí v zahraniční měně a dají bance oprávnění, aby tuto měnu prodala za rubly, které se převedou na druhý účet. Plyn se podle dekretu formálně zaplatí z rublového účtu.

Kurz rublu zareagoval
Putin oznámil plány na platby za dodávky plynu v rublech již před týdnem a tato informace se okamžitě odrazila na kurzu rublu. Kurz měny, který se po invazi Ruska na Ukrajinu propadl na historické minimum, šel po oznámení ruského prezidenta výrazně vzhůru.

Západní vlády a firmy však takový požadavek odmítly s tím, že jde o porušení kontraktů, jelikož v rámci nich jsou platby stanoveny v eurech nebo dolarech.

Je to vydírání
Německo a Francie odmítly požadavek Ruska začít platit za dodávky ruského plynu v rublech. Podle nich je rozhodnutí Moskvy požadovat platby za surovinu od 1. dubna v rublech neakceptovatelným porušením kontraktů, přičemž dodaly, že tento krok „se rovná vydírání“.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck na tiskové konferenci po jednání s francouzským ministrem financí Brunem Le Maire uvedl, že nový dekret, který dnes podepsal ruský prezident Vladimir Putin, zatím neviděl, Německo je však připraveno na všechny možné scénáře. Mezi nimi je i zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.

Habeck řekl, že Rusku se nepodaří takovým způsobem rozdělit západní spojence. Jak dodal, \“spojenci se Ruskem nenechají vydírat\“.

Nesouhlas s platbami v rublech dal najevo i Bruno Le Maire. Řekl, že jak Německo, tak Francie požadavek Ruska na platby za plyn v ruské měně odmítá a rovněž je připraveno k zastavení dodávek. „Není vyloučeno, že zítra dojde k situaci, kdy žádný ruský plyn nepoteče. Je na nás, abychom se na to připravili, a to také děláme,“ citovala AFP francouzského ministra.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články