magazín
4.6 C
Brno
Středa, 1 února, 2023
časopis
DomůSportUCI zasáhla. Transgenderová cyklistka se na start nepostaví

UCI zasáhla. Transgenderová cyklistka se na start nepostaví

Cyklistka Emily Bridgesová, která před měsícem vyhrála závod mezi muži jako Zach Bridges, se nakonec na národním britském šampionátu v omnii v soutěži žen nepředstaví.

Kontroverzní účast transgenderové sportovkyně zastavila Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Bridgesová je stále registrována jako muž. Platnost této registrace musí předtím, než začne svou kariéru jako cyklistka, vypršet.

Po startu by mohla získat body do mezinárodního žebříčku, ale to zatím není možné, protože proces potvrzení její způsobilosti stále probíhá.

Jak jsme informovali, jednadvacetiletá Bridgesová podstupuje hormonální léčbu od loňského roku. Jelikož hladina jejího testosteronu byla snížena na požadovanou hranici, o víkendu původně měla nastoupit.

Prezident UCI David Lappartient pro BBC přiznal, že některé cyklistky měly po původním umožnění Bridgesovy startu obavy o férovost závodu. Nevěřili, že současná pravidla jsou dostatečná k zajištění spravedlnosti.

Lappartient uvedl, že pravidla týkající se povolených hladin testosteronu u transrodových sportovců „pravděpodobně nestačí“.

Dodal však, že řídící orgán „plně uznává práva transrodových sportovců na soutěžení“.

Britská cyklistická federace je z rozhodnutí zklamaná. Podle ní by transgenderoví a nebinární lidé měli být ve sportu vítáni. Verdikt pochopitelně nepotěšil ani Bridgesovou.

Její premiérová konfrontace se ženami měla ukázat, zda si transgenderová cyklistka nevybuduje zajímavou pozici pro získání místenky na letní olympijské hry, které se za dva roky konají v Paříži.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články